××××
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ ××××
آرشیو وبلاگ
      زیر ذره بین ()
از پایان نامه یک دوست نویسنده: ×××× - ۱۳۸۸/۳/٢۱

تحول مسکن روستاییان

در ذیل چکیده پایان نامه یکی از دوستان نیکم با اجازه اش جهت بهره برداری مقتضی دیگر دوستان درج میگردد.

 

چکیده

نام و نام خانوادگی : حامد چپرلی

 

عنوان پایان نامه : نقش درآمد در تحول الگوی مسکن

روستایی ، مورد دهستان سلطانعلی ، شهرستان گنبد کاووس

 

استاد راهنما : دکتر عبدارضا رحمانی فضلی            

    اساتید مشاور : دکتر ژیلا سجادی و دکتر عبدالحمید نظری

 درجه تحصیلی :  کارشناسی ارشد  

  تاریخ فراغت از تحصیل :  1386

رشته : جغرافیا                                              

   گرایش : برنامه ریزی روستایی

دانشگاه : شهید بهشتی                                 

       دانشکده : علوم زمین

کلید واژه ها : درآمد، مسکن، تحول، الگو، توسعه

چکیده : محور اصلی این تحقیق، بررسی اثرات درآمد در تحول الگوی مسکن روستاها است. بنابر این در این تحقیق کوشش شده است تا عوامل موثر و زمینه ساز در تحول الگوی مساکن روستایی شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد. اسکان اجباری عشایر در سال 1304 و به دنبال آن اصلاحات ارضی  باعث تغییر شیوه معیشت از دامداری به کشاورزی در منطقه گردیده است که این عوامل به دنبال خود تحول اقتصادی و افزایش درآمد را به همراه داشته است.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با گسترش ارتباطات و اجرای برنامه های عمرانی اقتصاد منطقه دچار تحول وسیعی گردید که این تحولات باعث افزایش درآمد و تاثیر پذیری روستاییان از معماری شهری برای ساخت و ساز مساکن خود گردیده است.

از جمله عوامل موثر در تحول الگوی مسکن روستایی می توان به موارد زیر اشاره کرد : تغییر در نظام بهره برداری و مالکیت، تغییر در الگوی کشت از طریق جایگزینی محصولات سود آور نظیر گیاهان صنعتی برنج، و ترویج باغداری به جای کشت غلات، رونق کشت دو نوبته  در یک سال زراعی و ترویج کشتهای زیر پلاستیکی بهبود وضعیت اقتصادی روستاییان و افزایش درآمد و رفاه نسبی آنان، گسترش ارتباطات جاده ای و ارتباطات دستجمعی و تاثیر پذیری روستاییان از فرهنگ شهری، تحول در مجموعه الگوی مساکن روستایی(حذف برخی از اجزای مساکن سنتی و ایجاد فضاهای جدید در داخل روستاها) .

اساس این تحقیق بر دو فرضیه استوار است: 1- تغییر و تنوع فعالیتهای اقتصادی باعث افزایش درآمد و تحول الگوی مسکن روستایی گردیده است.

2- گسترش ارتباطات و برنامه های عمرانی باعث تحول الگوی مسکن روستایی شده است. در انجام این تحقیق با استفاده از فرمول کوکران، نمونه ها مشخص شده و جمع آوری داده ها و اطلاعات ضمن بررسی های کتابخانه ای ، به صورت میدانی نیز به انجام رسیده است . سپس با استفاده از نرم افزارهای اکسل و اس پی اس اس به تحلیل داده ها پرداخته شده است و در نهایت با توجه به یافته های تحقیق، فرضیه های تحقیق مورد آزمون و درستی آنها تایید شده است.

 

 

 

 

 

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر درد سرهای دهیاران روستاها یک درس خوب برای پسرم هرگز نمیگم همه ی گلستان آماده برای استقبال از ریس جمهور روحانی نقبی بر طرح جدید آموزش وپرورش مقاله در خصوص شوراهای اسلامی سرچ در گوگل ارث(2) سرچ در گوگل ارث دختران روستای باغلی مرامه ترک تحصیل می کنند! گفتگوی اختصاصی با یک دوست
کلمات کلیدی وبلاگ متفرقه (٢٧) اخبار ویژه (۱٥) خاطرات (۱۳) عکس ها (۱۳) بخش مهندسی (٥) انتخابات (۱)
دوستان من نوشتهای یک جوان ترکمن (طـــریــک عزیز) تــرکـــمن مـــــدیکال- دکترسردارعزیز نــــــــاظـــــــــرین کــــشـــاورزی خاطرات ترک خورده ~ مرضيه ~ ترکمنینگ سونگی داغی مژی جون ويادداشتهايش پــــــــــژواک-اجــــــو قیز آی تــــــــــــــمـــــر92 یه گنــــــــــــــــــــبدی مرجــــــــــــــــــــــن turkmen students اولــــــــــــــکامــیــــز دنــــیـــای تـــــــو پـــــاراســـــات کوهنورد ترکمن ترکمن دانلود اغـــــــلـــــن ترکمن ایلی ماه شاد سایرا گل یخ آيرا شهلا صـــحرا المقشار حاضر جواب دکتر سردار2 دکتردیه جی بالی برای پرواز ارکــــــــــــــــــین فـــــــــــریــــــــدون مقصد ـ پسر ترکمن Türkmen-ca کــــــــــــــــــــــــــــرفه یه ترکمن _ یه گنبدی چــــــال چـــــــــــؤوروگ پایگاه اطلاع رسانی کرند قصه های زنی در دوست بــــــایــــــــراق (متین عزیز) تـــــــــــرکمن قـــــــــــــــــــــيز گـــــلـــــی جـــــون(خاطرات گلی) کم کم درخت میشوم - استاد صحنه ناظرین محصولات کشاورزی عصرمدنیت پرتال زیگور طراح قالب