نقش زن در روستای ما

تابستان پارسال برق روستایمان آنقدر ولتاژش پایین آمد  که به زور باتری موبایل هایمان را شارژ میکرد وکور سویی از لامپ ها می آمد ، تنها کمکش این بود که در داخل خانه با یکدیگر تصادف نکنیم. شوراودهیار قربونشان بروم  امیدی به پیگیری ایشان نبود. خودمان دست به کار شدیم  برای نوشتن طومار، از مرد های روستا امضا جمع کردیم. من به یاشولی مان گفتم از زن ها هم امضا یا اثر انگشت بگیرم او به من توپید ای زن ذلیل مگه نمیدانی زن ضعیفه است از جانب چپ مرد افریده شده نصف مرد است .اینها دوکلام درس خوانده اند حرف خلاف شرع می زنند زن ومرد برابرند؟! و... خلاصه موافقت نشد که از زن ها امضا یا اثر انگشت بگیریم .رفتم اداره برق ،طومار را کوبیدم به میز ریس اداره برق، افاقه نکرد. مراجعه مجدد، رونوشت به بخشداری وفرمانداری ونماینده محبوب اقدامات بعدی مان بود که بی نتیجه ماند.

آن قسمت روستا که برقش ضعیف بود یکصدو سی وپنج خانوار وهمین اندازه کنتوربرق دارد.از سی سال پیش تنها با یک ترانس 50 کیلو ولت کار میکرد.

دوباره جلسه تشکیل دادیم که چه کار کنیم . عقل هیچ کس به جایی قد نمی کشید. من توصیه فردی  را به گوش حضار رساندم او به من گفته بود زن های روستا رابیاورید اداره آنها بیایند واعتراض بکنند تاثیر زیادی دارد.

اینجای کلامم که رسیدم منتظر هرگونه اقدام مقابله مثلانه  یاشولی بودم . ولی به خیر گذشت . جمع با نظری که داده بودم موافقت نمود. تعدادی از خانم های روستا (بیکه گلجه ، ماما دایزه، تازه گل اجکه ، اغول گل ، قربان بیکه ،ارازگل ،اغول بخت و...)را سوار خاور کردیم راه افتادیم طرف شهر جلوی اداره برق پیاده شان کردیم .

اعتراض ها یشان را شروع کردند .مقابل کارمند جزء و ارشد  وغیره حتی مقابل ارباب رجوع ها هم اعتراض میکردند.

خانم های روستای ما را به هرترتیبی بود از اداره به خارج هدایت کردند.اقدام عملی اداره برق تقویت ترانس مورد نظر از 50به 100بود. من هم خوشحال از پیروزی خانه نشسته بودم.

تلفن خانه وموبایل پشت سرهم زنگ میزد یکی میگفت شما رفتید اداره برق وضع را از قبل بدتر کردید. بستنی های مغازه من دارند آب میشوند. هر هم روستایی مان تلفن دستش بود به من زنگ میزد. به مامور برق روستایمان زنگ زدم او هم گفت ما ترانس شما را عوض کردیم دیگه کاری ازدست من برنمیاد.با هم روستایی دیگرمان که سرش برای این جور کارها درد میکردبا لگن من راهی اداره برق شدیم. وقت اداری تمام شده بود همان هایی که ترانس را عوض کرده بودند رسیده بودند منزلشان. انباردارکلید را برده بود منزلش ،تازه منزلش هم شاپسند (آزادشهر) بود. او را با زنگ زدن های متوالی به اداره کشید ند. معلوم شد ترانس 100 کیلو جدید خراب وجوشی بوده وبازم یک دست دومش را آوردندتا حالا که کار میکندو البته روشنایی لامپ هایمان طوری است که بچه ها بتوانند شب ها مشق هایشان را بنویسند ولی دریغ از کار کردن کامپیوتر، یا ری استارد میکند یا محافظ ،برقش را بعلت افت شدید ولتاژ قطع میکند.دسنگاه هایی مثل کولر به وسایلی تزئینی تبدیل شده اند.

/ 15 نظر / 18 بازدید
نمایش نظرات قبلی
(.(.(.(.(..... مهشاد .....).).).).)

سلام ظهری جان والا باید برای دولت نهم مهرورز و ..... دعا کنید که هنوز لامپهای 30 جزوه اشیا تزئینی نشده البته شب دراز است وقلندر بیدار..... اون هم اتفاق میفته..... [نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند][نیشخند]

عبدالحکیم قدس - سارغد

مهم این است که دایزه و گلجه ها کار خودشان را کردند و به هر حال بهتر از بیکار نشستن و دست روی دست گذاشتن است بد نیست یکبار دیگر امتحان کنید شاید 100 شد 200! در کشورهای دیگر معمولا برای روستاهای کوچکتر و دورتر ژنراتور مجزا نصب می کنند تا نیاز نباشد با کوچکترین مشکل در مرکز برق آن قطع شود. امیدوارم اوضاع بهتر شود. ان شا الله

گزل

حالا هی بگین که زن ضعیفه ست از پس این یه کار که بر اومدن ___________ کاری که از پسش شما مردا بر نیومدین[زبان]

گزل

حالا هی بگین که زن ضعیفه ست از پس این یه کار که بر اومدن ___________ کاری که از پسش شما مردا بر نیومدین[زبان]

گزل

حالا هی بگین که زن ضعیفه ست از پس این یه کار که بر اومدن ___________ کاری که از پسش شما مردا بر نیومدین[زبان]

اغلن

خودم که یه سیام و دس به دهن سلاحی‌یم ندارم که باش از پس ِ یارو برآم. پس دیگه کی می‌تونه پشتی‌مو بکنه جز خود ِ خدا؟ (لنگستون هیوز)

نازنین گل یخ

سلام خوب مشکل همه جا هست... همه باید مثله شما پیگیر باشند تا به نتیجه برسند ...امسال هم که مشکل برق همه جاییه!!! ما 2-3 ساعت در روز قطعی داشتیم که الان کمتر شده!

دکتر سردار

جواب شما: (1) اول اجازه بدین انسولین را تعریف کنم : انسولین هورمونی است که در سلولهای خاص پانکراس تولید میشود و وظیفه آن نگهداشتن گلوکز بدن در داخل سلولها میباشد . البته هورمون دیگری هم وظیفه خروح گلوکز از سلولها را به عهده دارد .

دکتر سردار

جواب شما : (2) امیدوارم منظورتان از دونوع قند خون همان دونوع دیابت باشد . دیابت نوع اول بیشتر از بدو تولد بروز میکند . که این اطفال به شکل مادرزادی فاقد سلولهای ویژه تولید هورمون انسولین هستند و یا اینکه تولید آن خیلی ضعیف میباشد و به این خاطر به آنها انسولین مصنوعی تزریق میشود .

دکتر سردار

جواب به آقای ظهری : (3) دیابت نوع دوم بیشتر در بزرگسالان شیوع دارد . بدن این افراد انسولین تولید میکند اما انسولین نمیتواند وظیفه اش را انحام دهد . افراد دیابت 2 چاق میباشند و یا چربی خون آنها بالا است و همین مواد زائد جدار خارجی سلولها را میپوشاند . حدار خارجی سلولها دارای دریجه هایی میباشند که از طریق آن مواد وارد و خارح میشوند . انسولین ببه همین دریجه ها دستور بسته شدن را میدهد که با حضور مواد زائد ، انسولین این وظیفه اش را نمیتواند انحام دهد . بدین خاطر اکثرا به این افراد رژیم غذایی و یا پاره ای از قرصها تحویز میگردد . کامیاب باشید [گل]