برگزاری همایش دولت محمد آزادی

 روز چهارشنبه مورخ2/1/1391  روستای آق توقای آرامگاه دولت محمد آزادی ومختومقلی فراغی -پدر وفرزندی عارف -محل گردهمایی شیفتگاه عرفان و راه آن دو بزرگوار به بهانه زاد روز دولت محمد آزادی بود.

خلاصه ای از زندگی نامه دولت محمد آزادی به نقل از بروشور منتشر شده در مراسم مذکور به شرح زیر است.

دولت محمد آزادی معروف به قارّی ملا در سال 1112 هجری قمری (1700 میلادی9 در روستای حاجی قوشان (قولی دفه) متولد و در سال 1174 هجری قمری (1760میلادی) وفات یافت.دولت محمد،از شاعران وعارفان مشهور ترکمن در قرن 18 هجری می باشد.وی در نواحی رود اترک ترکمن صحرا متولد شد ولقب ادبی وی آزادی می باشد.آرامگاه او هم اینک در آق تقای،شهرستان مراوه تپه در کنار آرامگاه فرزندش مختومقلی فراغی قرار دارد.دولت محمد علوم ابتدایی را نزد پدرش مختومقلی یوناچی که از علم،دانش وشاعری بهره داشت،فرا گرفت و سپس برای ادامه تحصیل به خیوه وبخارا رفت وبه دانش و کمال دست یافت وبعدها بزرگترین شخصیت دینی وادبی قوم ترکمن شد و فزرندی به نام مختومقلی فراغی را تربیت کرد که ادامه دهنده راه او بود.

از دولت محمد آزدی آثار بسیاری باقی مانده که مهمترین آن:وعظ آزادی،حکایت جابر انصار،مناجات نامه،سراج العاجزین،بهشت نامه وکتاب دینی مختصر الوقایه می باشد که هنوز هم در اغلب حوزه های دینی تدریس می شود.

/ 1 نظر / 55 بازدید
مسعود

ممنون از مطلبتون . واقعا آدم حیفش میاد که فرق مراسم پدر و پسر این قدر زیاده ؟! خیلی ها این آرامگاه رو آرامگاه مختومقلی خطاب می کنند . مراسم به اون صورت که باید می بود نبود