دومین کنفرانس مختوم قلی در زیر ذره بین

مختوم قلی در هیبت قدیم                         

 

 

 

دومین کنفرانس بزرگداشت مختوم قلی فراغی در شهر گنبد ساعت9 صبح 24/2/88 برگزار شد. همگی گفتند وگفتند که مختوم قلی خوب است وهیچ جای انکاری نیست. چند برداشت از کنفرانس (اول) مختوم قلی در فحوای اشعارش به اتحاد وانسجام تاکید دارد. (دوم) توجه به حضرت علی (ع) وامامان شیعه در اشعار وی زیاد است. (سوم) او شاعر شهیر ترکمن ایرانی است.(چهارم )اشعار او ترجمانی از قران واشعار شاعران فارسی گوی است (پنجم )و او فـــــردوسی قوم ترکمن است.

بیشتر از همه سخنران ترکمنستانی حرف های نویی برای گفتن داشت که خلاصه اش این بود مختو قلی شاعر ملی ترکمن هاست. او ادبیات بسیار نویی را در ادبیات ترکمن بجا گذاشت چون قبل از او شاعران به روش های مثل امیر علی شیر نوایی یا فضولی یا نسیمی وغیره شعر میگفتند. ترتیبی از عنوان عارف،ناصح،ناصخ ،عاشق و غیره را بدو نسبت دادند که تقدم وتاخر وعناوین دقیقش را نتوانستم در حافظه بگنجانم.ضمن اینکه وی نظر سخنرانان قبلی مبنی بر تاکید مختوقلی به اتحاد وانسجام را تایید نمود.

مختوم قلی را با هیبت قلم به دست وکلاه پوستی مخصوص ترکمنی به نام تلپک (عکس بالا)میشناختیم ولی دراین کنفرانس او را عمامه به سر به هیبت حاجی های ترکمن در آورده بودند(پشت زمینه عکس زیر)

مختومقلی در هیبت جدیدعکس از turkmenstudents

یکی از اساتید سخنران آشنایی اش با مختوم قلی را مربوط به سال 64 که با تعدادی از سربازان ترکمن همدوره وهم خدمتی بود عنوان کرد. ضمن اینکه این مساله معرفی فرهنگی ترکمن به غیر ترکمن ها در دوران سربازی فرزندانمان نکته ای قابل تامل است می بایست این موضوع را قدری بسط وتعمیم دهیم که در دوران دانشجویی فرزندانمان نیز از این مساله نباید غفلت کنیم. البته تجربه خودم در این خصوص به عینه ثابت میکند که منش بچه های ترکمن در سربازی ودوران دانشجویی بسیار برای همدوره های غیر ترکمن ما تحسین برانگیز بود.

البته این جای بسی ایراد است که شاعری به این معروفی هیچ اثرورد پایی از او در کتاب های درسی دیده نمیشود وبه روشی بسیار ابتدایی آن هم از طریق چند سرباز، شخصی با وی آشنا میگردد.

نمیدانم چرا در این کنفرانس یا در کتابی که مجموعه مقالات کنفرانس قبلی در مورد مختوم قلی در آن چاپ شده بود به بسیاری از اشعار تقریبا هجو او از ملایان دین یا کدخدا ها یا دارندگان بعضی نسبت های فامیلی مثل ((سید ))ها در زبان فارسی و ((خوجه)) ها در زبان ترکمنی هیچ اشاره ای نمیشود. یا سایر انتقاد هایی که ایشان در مورد موارد دیگری داشته اند که از حیطه ی مطالعه بنده خارج است.

ملا لار علمینه اتمدی عمل

شریعت ایشنه ایلمه ی جدل

پالیمیز پوزیلیب کوپلدی کسل

بیلمنم یاقین می آخیر زمانا

یا

خوجه لار پاخیر اتدر اصلی زاتینی

پیلان کس دئیب اوزینی هم اولادینی

و ....

در حاشیه های زیر ذره بین :

با تعدادی از وب نویس های ترکمن به صورت چهره به چهره آشنا شدم دوستم آقای طریک عزیزو استاد صحنه واجو اجکه وهم چنین مرضیه ،گزل و گلی جون ، مشتاق دیدار عزیزان دیگری نیز بودم که دیدار حاصل نشد. بعضی ها خیلی شیطون تر از آنی بودند که فکرش را میکردم. خداوند همه شان را درپناه خودش حفظ کناد.

یادی هم از وب های تعطیل شده داشتم از جمله وبلاگ سایرا

شاید هم عزیزانی که منتظر دیدارشان بودیم قایمکی به کنفرانس آمده اند ورفته اند به هرحال جایشان خالی بود اغلن، تمیم عزیزم وقارئی وآیرا وسایرین دیگری که شاید جایتان در این گوشه وبلاگم نباشد وذکری از شما نشدولی مطمئن باشید که در این گوشه قلبم جایی برای همه تان دارم.

جای دوستان خوبی که در خارجه هستند را هم گرامی میداریم.

ترجمه سخنرانی ها به زبان ترکمنی به فارسی وبالعکس که احساس میشد به درستی انجام نمی شد. قصد اساعه ادب به ساحت علمی مترجم محترم راندارم ولی این موضوع مورد انتقاد سایرین نیز بود.

این تجربه ترجمه را خودم هم در یک سالی تجربه داشتم ولی باید اذعان کنم صرف اینکه ما چون ترکمن هستیم میتوانیم سخنرانی های ترکمنی را به طور زنده به فارسی ترجمه داشته باشیم امر همیشه میسری نیست.

در ابتدای مراسم نمایش خوبی اجرا شد که بنده هیچ نظری روی ارزش هنری اجرا ندارم ولی مضمون ومفهوم مورد بحث در آن حول محور مطاع مادی نبودن انسان دور میزد.واینکه وی قابل خریدو فروش نیست. ولی این را باید اذعان کنیم که در شریعت ما هنوز هم که هنوزه برده داری منسوخ نیست وهیچ مرجع تقلیدی هنوز به حرام بودن این فعل فتوایی صادر نکرده است. احکام مربوط به برده وکنیز داری در کتب شرعی موجود وقابل مراجعه است. حالا مختوم قلی که یک شخصیت کاملا آگاه به امور شرعی است چگونه به قابل خرید وفروش نبودن انسان رای میداد بنده بی اطلاعم.

 

 

 

 

 

 

                      

 

/ 6 نظر / 16 بازدید
مرضیه

عجب ها!ما که شما رو ندیدیم[نیشخند] خیلی خوش گذشت! بعضی ها خیلی شیطون تر از آنی بودند که فکرش را میکردم عمو این جمله بالایی جایی سوال داره ها؟.باید جوابشون بدی

اجو

به خوب مواردی اشاره کردین ! منم نظرم خیلی جلب شده بود به عمامه که سر مختومقلی گذاشته بودند ! در ضمن خوشوقت شدیم از دیدن شما و بقیه دوستان ! جان دوستانی هم که غایب بودند سلامت باشه !

اجو

عمو ظهری نامهربون شدی!![ناراحت]

'گزل

سلام این سومین کنگره نیست؟! مطالبو کلا نخوندم بخونم بعدا برمی گردم راستی جواب سوال مرضیه رو بدین ؟ کی شیطونتر بود؟[نیشخند]

مرضیه

قبول نیست [خنده] شما بیایید چت من میدونم چی بپرسم ازتون گزلم میگم بیاد تا ببینید من شیطونم یا اون؟[ابرو][قهقهه]

'گزل

[زبان]خب به سلامتی معلوم شد کی چی هست و کی چی نیست !!!! البته منظورم شیطنت من که اون برای اولین بار جلوی خودمو گرفتم تا نیشم زیاد باز نشه[نیشخند] مرضیه تو هم هی پیله نکن جانم ف منظورش شما بودین ، نه من !